W kole dla dzieci młodszych stwarzane są warunki do indywidualnego rozwoju twórczego w zakresie malarstwa oraz rysunku. Uczestnicy koła odkrywają w sobie wcześniej nieznane nowe możliwości. Udział w pracach koła rozbudza wyobraźnię i fantazję.

Dzieci mogą malować pędzlami, palcami, szpachelkami, wacikami i czym jest to możliwe. Rysują ołówkiem, kredkami, piórkami, mazakami, patykami. Farby plakatowe, akwarelowe, akrylowe, olejne, witrażowe, tempery, pastele olejne oraz suche otwierają przed nimi swój barwny świat malarstwa i rysunku.

Poznając warsztat malarza i rysownika stają się małymi artystami. Sztaluga, blejtram, paleta -będą dla nich już znane nie tylko ze zdjęć i książek, ale realnym przedmiotem, którego będą używały. Zajęcia plastyczne koła malarstwa i rysunku przyjmują formę ,,zabawy sztuką”. Uczestnicy zajęć pokochają barwy, wszelkie sposoby malowania różnorodnymi technikami, będą tworzyć tęczowy świat własnej wyobraźni. Kreska i linia w rysunku wyczaruje im swoją wizję rzeczywistości.

Przyzwolenie nauczyciela na nieskrępowaną twórczość dziecka sprawia, że każda wykonana na zajęciach koła praca plastyczna będzie jedyna, niepowtarzalna i oryginalna. Najlepsze prace będą miały możliwość zaprezentowania się w galeriach placówek artystycznych i oświatowych nie tylko własnego regionu, ale wielkich miast naszego kraju i poza jego granicami.

Grupa zaawansowana, z doświadczeniem zdobytym poprzez wcześniejszy udział w kole plastycznymna poziomie podstawowym zabawę sztuką mają już za sobą, oczekują fachowego kierowania ich artystycznym rozwojem. W tym kole będą rozwijać swoje uzdolnienia w sposób bardzo świadomy, zaplanowany i zorganizowany. Na zajęciach wykształcą swój własny warsztat pracy rysownika, malarza i grafika. Inspiracją w ich twórczości będzie nie tylko otoczenie, własna wyobraźnia, ale twórczość wielkich polskich i światowych artystów. Style w sztuce w poszczególnych epokach będą wzorem do naśladowania. Poznanie twórczości mistrzów zainspiruje i pobudzi do stworzenia własnego stylu wypowiedzi plastycznej. Po kilkuletnim rozwoju plastycznym w tej grupie szczególnie utalentowani będą mogli przejść do koła jeszcze bardziej zaawansowanego, przygotowującego już na studia na akademii sztuk pięknych lub na uniwersytecie, na kierunkach artystycznych.

Plastyk -Krystyna Dusanowska nawiązała współpracę z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rozpoczęła się on od warsztatów graficznych-serigrafii. Grupa naszych wychowanków pod okiem artystki Marty Kubiak wykonała samodzielnie w pracowni grafiki warsztatowej własne projekty, które zrealizowała w unikalnej i trudnej do zrealizowania w naszej placówce -serigrafii. Nasi uczniowie poznali także twórczość innych artystów, dzięki prezentacji prac z innych krajów. Kontakt z grafikiem- Martą Kubiak daje możliwość udziału w wystawach, które na terenie uczelni organizowane są w ostatnim okresie.

Nasi wychowankowie zwiedzają także różne pracownie na ASP, które odsłaniają im swoje tajniki warsztatu. Podczas tych spotkań rodzą się marzenia o studiowaniu w przyszłości oraz karierze artystycznej w dziedzinach sztuk plastycznych.

O poziomie osiągnięć uczestników koła świadczą wcześniejsze sukcesy, m.in.: I miejsce, nagroda SUPREM GOLD w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym firmy PENTEL w Japonii., nagroda w Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży ,,Parki Narodowe w Polsce’, nagroda w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Warszawa –moja stolica” w Warszawie, nagroda w XV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży ,,Piękno Beskidów i Bieszczadów” i wiele innych.

Zobacz więcej zdjęć: